Jakie są rodzaje i specjalizacje wirtualnych asystentek?

Zapraszam Cię do przeczytania artykułu, w którym przedstawiam rodzaje wirtualnych asystentek pod względem specjalizacji, możliwości czasowych i systemu pracy.

Podział wirtualnych asystentek ze względu na specjalizację.

Od kiedy zainteresowałam się naszym zawodem, a następnie sama zaczęłam być wirtualną asystentką, zauważyłam, że pracę WA można podzielić na 5 grup specjalizacji, jakimi się zajmują. Każda z nas ma swoją specjalizację, w której czuje się najlepiej, a reszta umiejętności stanowi dodatek do naszej pracy.

Pierwsza grupa to wirtualne asystentki, których profesją są główne zadania biurowe, zajmują się tworzeniem baz danych, dokumentów, prezentacji multimedialnych, oraz standardowe zakresy działań jak telefony, miękka windykacja i szeroko rozumiana obsługa klienta. Następna kategoria zadań wykonywanych przez WA, to specjalizacja typowo techniczna oparta na budowaniu i obsłudze stron internetowych WordPress. Potrafią one poradzić sobie z występującymi problemami technicznymi, wykonywać automatyzacje, ustawiać chatboty, edytować pliki audio i wideo. Trzecia specjalizacja to copywriting, wirtualna asystentka umiejąca tworzyć oryginalne treści, ale również znająca podstawowe zadania w zakresie pracy WA. Taka wirtualna asystentka pisze newsletter, wpisy blogowe, tworzy strony lądowania, treści do social media. Czwarta grupa to social media ninja, dla mnie to osoba, która zna całe środowisko mediów społecznościowych, wie jak je rozkręcić. Świetnie prowadzi kanały YouTube, społecznościowe jak Facebook, Instagram, LinkedIn. Ostatnia specjalizacja, którą zauważam to graficzki. Nie chodzi tu oczywiście o tworzenie projektów w programach typu Canva, ale mówimy już o profesjonalnej grafice np. wektorowej opartej na narzędziach takich jak Photoshop, Illustrator, inne zadania WA oczywiście również wykonuje w stopniu dobrym.

Systemy pracy w zawodzie wirtualnej asysty.

Wiele wirtualnych asystentek zaczęło prowadzić biznes w momencie, kiedy urodziły dziecko i nie chciały już wracać na etat. Następnie douczyły się, wyspecjalizowały i stało się to ich głównym źródłem zarobku. Drugi system to wirtualna asysta i etat. Taka osoba chce mieć własną firmę, ma dość etatu, chce pracować w swojej firmie i dla swojej firmy, na własne nazwisko. W kolejnym kroku zakłada biznes i ten etap jest okresem przejściowym, kiedy nadal pracuje jako pracownik etatowy, ale również po godzinach zajmuje się swoją firmą. Kolejna grupa to wirtualne asystentki na pełny i to jest ich główne źródło dochodu.

Regulacja czasu pracy w życiu codziennym.

Z kolei, jeżeli chcemy zweryfikować czas pracy, to wiadomo, że kobieta mająca dziecko, działa w trybie, kiedy dziecko śpi, jest w przedszkolu i podporządkowuje pracę pod dziecko. W pracy wirtualnej asystentki mamy możliwość dopasowywania czasu wedle swoich preferencji jednakże są sytuację, kiedy mamy klienta, który wymaga od nas bycia dostępną w określonym przez niego czasie. Kobiety, które pracują również na etacie, tak jak było to u mnie, gdzie trzeba dostosować swoją pracę do pracy etatowej, czyli następuje potrzeba ustalenia z klientami, jak się pracuję i one muszą to zaakceptować jeżeli chcą ze Tobą współpracować. Wirtualna asystentka na cały etat działa długo w tym zawodzie i klientów ma wielu, na tyle, aby móc się tylko z wirtualnej asysty utrzymywać. Takie dziewczyny muszą układać pracę tak, aby to wszystko dobrze funkcjonowało, one ustalają sobie same godziny pracy (często  podobne do etatowych), choć może zdarzyć się, że pracują rano, wieczorem, czy wtedy, kiedy klient tego oczekuje, więc nie zawsze jest to proste.

Reasumując, każda z nas ma inną wiedzę, umiejętności, doświadczenie i sytuację życiową. Do tego wszystkiego musimy dopasować nasz system pracy jako wirtualna asystentka. Pracując z domu, ustalamy sobie godziny pracy, lecz to wymaga od nas dużej samodyscypliny.

Mam nadzieję, że wpis będzie dla Ciebie przydatny i pomocny w ustaleniu, w jakim kierunku sama chcesz iść i jaką strategię jako WA obrać.

Zapraszam Cię do grupy  ” Wirtualna Asystentka po godzinach – rozmowy, wsparcie, inspiracja.”, gdzie regularnie odbywają się transmisje live.


3 thoughts on “Jakie są rodzaje i specjalizacje wirtualnych asystentek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *