Kompetencje wirtualnej asystentki

Zapraszam Cię do przeczytania artykułu, w którym mówię o kompetencjach wirtualnej asystentki, które musi mieć na początku swojej działalności oraz o tych, których może douczyć się w jej trakcie działania jako WA.

Kompetencje wirtualnej asystentki na starcie jej działalności.

Wirtualna Asystentka jest nowym, ale bardzo dobrze rokującym zawodem, który rozwija się w szybkim tempie.

Podstawą pracy wirtualnej asystentki jest biegła znajomość pakietu MS Office, ale to tylko początek tego, co jest nam niezbędne w tej pracy. Ważna jest znajomość i funkcjonowanie wszelkich kanałów Social Media, wirtualna asystentka powinna umieć sprawnie tworzyć prostą grafikę w narzędziu Canva, oraz zaznajomić się z prostymi programami typu Photoscape do edycji zdjęć i grafik. Copywriting, czyli tworzenie oryginalnych i ciekawych treści, których tworzenie będzie nam niezbędne w pracy dla klienta oraz dla samych nas w celu ukierunkowania naszej strony i zainteresowania potencjalnego odbiorcy.

Strona internetowa jest naszą wizytówką, źródłem informacji. Umiejętność budowania jej w WordPress jest dla nas elementarne, przynajmniej podstawy na samym początku. Często firmy nie mają również czasu na zajmowanie się szeroko pojętym kontaktem z klientem, więc delegują do nas zadania związane z obsługą platform mailingowych, ważne zatem jest wdrożenie się w te procesy za pośrednictwem np. MailerLite. Uwiecznieniem naszych działań w sieci, jest opieranie ich na programach do zarządzania projektami, zatem obsługa Trello, Asana lub Nozbe będzie warunkiem koniecznym. Tak samo, jak obsługa programu do mierzenia czasu pracy, jakim jest na przykład Toggl.

Marketing treści jako strategia firmy.

Systematyczność tworzenia treści oraz wzbudzanie poprzez nie zainteresowania odbiorców jest ważnym aspektem naszych działań. Dzięki jego rozwojowi możemy przyciągnąć do siebie klientów, ale również naszym zadaniem jest stworzenie go w taki sposób, aby zostali u nas na dłużej, w konsekwencji czego budujemy sobie markę i osiągamy zysk. Dlatego też poruszanie się w jego środowisku jest niezbędne w naszej przyszłej pracy, zarówno dla nas samych, jak i dla osób, z którymi będziemy wiązać współpracę.

Kształtowanie i rozbudowywanie kolejnych kompetencji wirtualnej asystentki.

Wraz z rozwojem naszej firmy, wzrasta poziom naszych umiejętności i tutaj musimy skupić się na rozbudowywaniu swojej wiedzy w dodatkowe narzędzia naszej pracy. 

Czyli o kolejne programy do mailingu, czy zaawansowane poruszanie się po WordPressie, budowanie sklepów, czy platform kursowych. Budowanie ich, jak i intuicyjność poruszania się w kokpicie, jest niezbędne dla nas w celu zbudowania sobie samej strony i zaoszczędzenia przy tym kwestii związanej z finansami, ale również podnoszenie naszych umiejętności, które możemy dołączyć później do oferty. Poszerzanie swojej wiedzy w tworzeniu witryn jest kluczowe. Z biegiem czasu musimy także nabrać wprawy w tworzeniu grafiki, tekstów, edycji audio oraz wideo, oraz wsparcia naszych klientów przy procesie tworzenia kursów online.

Reklama jako zaawansowany mechanizm naszej pracy.

Reklama jest ważnym procesem każdej firmy, więc tworzenie jej za pośrednictwem Facebooka czy Google będzie jednym z elementów, które wymagają wdrożenia do naszej oferty. Tworzenie materiałów reklamowych, jak i poruszanie się w narzędziach do tego przeznaczonych wzbogaci nie tyle nasze umiejętności, ile rozbuduje nasze portfolio, i wspomoże ważne procesy budowania wizerunku w sieci.

Na każdym etapie naszej pracy wraz z rozwojem technologii musimy włączać coraz to nową wiedzę, każdy klient jest inny i każda tematyka zadań może odbiegać od typowej pracowniczej rutyny, dlatego zawód wirtualnej asysty ma nieograniczone spektrum możliwości w rozwoju firmy, jak i rozwoju osobistym.

Mam nadzieję, że wpis będzie dla Ciebie przydatny i pomocny w ustaleniu, jakie kompetencje już posiadasz, a czego jeszcze musisz się nauczyć.

Zapraszam Cię na moją grupę dla wirtualnych asystentek na Facebooku  ” Wirtualna Asystentka po godzinach – rozmowy, wsparcie, inspiracja.”, a na niej wskazówki, porady, transmisje live gośćmi.

7 thoughts on “Kompetencje wirtualnej asystentki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *