Wirtualna Asystentka i WordPress

Zapraszam Cię do przeczytania artykułu, w którym przedstawiam korzyści z posiadania własnej strony internetowej w WordPress jako wirtualna asystentka, omawiam sprawy techniczne tworzenia takiej strony www oraz preferencje klientów dotyczące prowadzenia dla nich stron internetowych.

Pozytywne aspekty posiadania własnej strony internetowej oraz korzyści z niej płynące.

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że posiadanie własnej strony internetowej wygląda profesjonalnie. Jest to swego rodzaju nasza baza wyjściowa, ponieważ w sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu nastąpi likwidacja social media, zostaje nam właśnie ona, newsletter czy podcast. dzięki niej ściągamy do siebie między innymi potencjalnych klientów. Warto samodzielnie pracować nad nią pokazując jednocześnie klientowi, że potrafimy to robić, bo jeżeli oferujemy, że mamy możliwość stworzenia dla niego strony internetowej, a sami jej nie posiadamy, to w oczach klienta wygląda to nieprofesjonalnie, dlatego musimy zaznajomić się z przebiegiem jej tworzenia, w sieci możemy znaleźć mnóstwo instruktaży, które nas pokierują jak właściwie zbudować taką stronę.

Profesjonalne kursy WordPress również nie są już tak drogie, bo na różnych platformach można je zakupić w granicach 60 – 80 zł. Kolejny plus jest to oszczędność finansowa, bo wynajęcie osoby do zbudowania podstawowej wizytówki w WordPressie zaczyna się od 1000 zł wzwyż, dlatego lepiej samemu pouczyć się, nabyć praktyki na własnych błędach a później wprowadzić taką usługę do swojej oferty. Jeżeli nawet napotkamy nieprawidłowości i strona nam się rozsypie, możemy same próbować ją naprawić lub skontaktować się z hostingodawcą, który zawsze posiada kopię zapasową.

Wprowadzenie techniczne w rozpoczęciu pracy nad własną stroną internetową.

Na samym początku musimy mieć pomysł na stronę, jaki będzie jej adres domeny, czyli potocznie mówiąc jej nazwa w sieci. Wybór między imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy, jaką mamy, czy będzie to końcówka .pl dla polskich klientów, a może uniwersalna .com dla przestrzeni globalnej, czy nawet z innego kraju dostosowana do naszego aktualnego miejsca zamieszkania. Wszystko zależy, od jakich tego  klientów chcemy mieć. Następnie przechodzimy do wyboru hostingodawcy, zamówienia domeny i dopasowaniu serwera do naszych preferencji. Jeżeli wiemy, u kogo chcemy założyć konto, wpisujemy nazwę domeny, weryfikując czy ma status wolny, a następnie wybieramy dogodny hosting. W kolejnym kroku dochodzi do finalizacji płatności i na adres mailowy dostajemy dane do serwera, gdzie będziemy instalować naszą stronę WordPressa, pobierając plik z oficjalnej strony WordPressa w formacie ZIP. Plik na swoim komputerze należy wypakować i w dalszej kolejności niezbędny będzie klient FTP, gdzie wprowadzimy dane do serwera oraz plik WordPress. Do wyboru są tutaj dwie cieszące się uznaniem opcje: FileZilla i Total Commander, w których również możemy wykonywać ważne dla nas backupy. W wyborze wtyczki do backupu polecam UpdraftPlus. U  hostingodawcy również jest możliwość uzyskania 14 kopii zapasowych do tyłu, ale trzeba pamiętać, że to, co robiłyśmy w danym dniu, jest nie do odzyskania, gdyż oni mają kopie zapasowe od dnia poprzedniego, wiec warto pilnować bieżących zapisów backup.

Po instalacji WordPressa i ustawieniu loginu i hasła musimy zrobić jeszcze parę rzeczy w panelu klienta dostawcy mianowicie domenę podpiąć pod serwer, a następnie ustawić certyfikat SSL, mamy możliwość skorzystania z darmowego Let’s Encrypt, który zazwyczaj po jednym kliknięciu wprowadza tak zwaną kłódkę do naszej strony. W niektórych sytuacjach, prócz ręcznego ustawienia trzeba będzie jeszcze pobrać wtyczkę Really Simple SSL. Logujemy się do kokpitu WordPress, szukając odpowiedniego dla nas motywu, aby strona miała wszystkie funkcje i kompatybilność w przyszłości np. z WooCommerce czy platformami kursowymi, takie rzeczy lepiej wprowadzić szybciej, ponieważ w późniejszym etapie przy zmianach motywów, może dojść do sytuacji, w której strona nam się rozsypie.

Początkowo nasza witryna nie będzie wyglądała wspaniale, ale wraz z praktyką będziemy widziały wszystkie postępy na niej wykonane. Po wybraniu motywu nieodzownym elementem jest instalacja wcześniej omawianych wtyczek, czyli do backupów, później do RODO używając WP GDPR Compliance i Yoast SEO do pozycjonowania treści, również warto zainstalować wtyczkę do modyfikacji zdjęć pod odpowiedni rozmiar, aby nie zajmowały nam  miejsca na serwerze. No i najważniejsza, do budowania stron i podstron polecam page builder Elementor – bezpłatny, lub Divi – płatny.

Preferencje klientów związane z obsługą stron internetowych.

Większość klientów zainteresowanych współpracą z wirtualną asystentką oczekuje opieki nad ich stroną internetową. Pierwszym naszym zadaniem jest zalogowanie się na stronę, zazwyczaj pojawi nam się sporo wtyczek wymagających aktualizacji. Najpewniej jest zacząć od backupu, a następnie od aktualizacji WordPressa do najnowszej wersji. Kolejno weryfikujemy wtyczki i aktualizujemy je z osobna, aby mieć pewność, że wszystkie procesy przejdą prawidłowo, a nawet jak dana wtyczka nam się niepoprawnie zaktualizuje, to będziemy znać jej nazwę i dzięki temu możemy samodzielnie wyeliminować problem, który wystąpił. Klienci również proszą o typowe kwestie związane z kosmetyką strony jak drobne poprawki, zmiana czcionki, inne kolory, dodatkowa podstrona. No i finalnie o zajmowanie się wpisami blogowymi, nadzorowaniem ich, a w bardziej rozbudowanych stronach dodawanie produktów pod oferty sklepu lub obsługa platformy kursowej.

Mam nadzieję, że wpis będzie dla Ciebie przydatny i ułatwi Ci podjęcie decyzji o zbudowaniu własnej strony internetowej. Mam nadzieję też, że znasz już korzyści z posiadania własnego miejsca w sieci, masz blade pojęcie jak się za jego zbudowanie zabrać oraz znasz potrzeby klientów związane z obsługą ich stron www.

Zapraszam Cię do grupy  ” Wirtualna Asystentka po godzinach – rozmowy, wsparcie, inspiracja.”, gdzie regularnie odbywają się transmisje live.3 thoughts on “Wirtualna Asystentka i WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *