Zawód: wirtualna asystentka – kim jest i dla kogo?

zawód wirtualna asystentka

W tym artykule chciałabym Cię zaznajomić z zawodem wirtualnej asystentki oraz przedstawić kim taka osoba jest i dla kogo jest ona cennym wsparciem.

Zauważyłam, że większość społeczeństwa nie ma pojęcia co to za zawód i o co w nim w ogóle chodzi. Fakt, jest dosyć nowy i dopiero małymi krokami rozwija się w Polsce, dlatego wcale mnie nie dziwi, że większość osób gdy na zadane pytanie „czym zajmujesz się w swojej firmie?” dostaje odpowiedź „Jestem wirtualną asystentką” robi zmieszaną minę i w sumie nie wie co powiedzieć, więc od razu zaczynam tłumaczyć, na czym polega mój zawód, co takiego robię i dla kogo i wtedy jest takie „ahaa, ej no to w sumie fajna sprawa”.

No fajna, a jakby inaczej 🙂

Poczuwam się więc do uświadamiania ludziom tego, że istnieje taki zawód jak wirtualna asystentka i staram się na każdym kroku, nakreślać, o co właściwie w nim chodzi i czym taka osoba się zajmuje lub może się zajmować. Bardziej świadome społeczeństwo równa się więcej potencjalnych klientów dla wirtualnej asystentki, to oczywiste. Chciałabym za rok móc powiedzieć „jestem wirtualną asystentką”, a w odpowiedzi usłyszeć „o super! Wiele słyszałam/em o tym zawodzie”.

Kim więc jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka w skrócie jest zdalną pomocą dla przedsiębiorców oraz freelancerów. Kiedy oni mają już za wiele na głowie, prowadząc swój biznes, a nie stać ich na zatrudnienie dodatkowego pracownika, bądź po prostu nie chcą tego robić w ogóle, wirtualna asystentka jest świetnym rozwiązaniem. Bo to zdalna asystentka, która prowadzi własną działalność gospodarczą, która rozlicza się zazwyczaj godzinowo i która wystawi takiemu przedsiębiorcy fakturę, którą będzie on mógł wrzucić sobie w koszty. Do tego zapewnia ona sobie sama miejsce i narzędzia pracy oraz wszelkie programy i szkolenia, więc w takiej sytuacji jest „win – win” każda strona powinna być zadowolona.

Wirtualna asystentka jest osobą, która zazwyczaj ma wyższą stawkę, niż asystentka na etacie, ale jak wspomniałam wyżej, jest to także przedsiębiorczyni, która musi opłacić koszty działalności oraz zapewnić sobie narzędzia i programy do pracy, więc sytuacja wydaje się oczywista. Wirtualna asystentka działa od tak zwanego zaplecza, nie jest ona praktycznie widoczna podczas realizacji zadań dla klienta, klient oddelegowuje jej te zadania, na które nie ma już czasu, umiejętności (lub chęci).

Jakimi zadaniami zajmuje się wirtualna asystentka?

Mówiąc szczerze, to prawie wszystkim. Jest to osoba, która zarówno zajmie się obsługą klienta, porządkowaniem dokumentacji (oczywiście tej, którą można porządkować zdalnie), może sporządzać pisma, wszelkie dokumenty, arkusze kalkulacyjne, raporty i prezentacje multimedialne. Może zajmować się rekrutacją, a także wspierać przy tworzeniu e-booka, czy kursów online oraz podczas transmisji live, czy webinarów. Może być social media ninja i budować na mediach społecznościowych cały content wraz z grafiką do niego, a nawet ustawiać reklamy i ścieżki klienta. Może zarządzać newsletterem, a nawet go tworzyć i wysyłać. Może też zajmować się Twoją stroną internetową, sklepem, tworzyć teksty (również te pod SEO) na stronę, bloga, czy opisy produktów w sklepie. A nade wszystko jest na tyle doświadczoną osobą, że może stworzyć Ci od zera stronę www, sklep, platformę kursową lub bloga w WordPress.org. Z tym że budowanie stron zazwyczaj jest rozliczane projektowo, a nie godzinowo z przyczyn oczywistych. Na sam koniec może taka osoba przeprowadzić wszelki research, tworzyć różnego rodzaju bazy, a nawet zorganizować Ci wakacje, czy zamówić prezent dla bliskiej osoby i zlecić jego wysyłkę wprost na wyznaczony adres.

Człowiek – orkiestra można powiedzieć.

Do tego każda wirtualna asystentka to osoba, która ciągle się uczy nowych rzeczy. Cały czas się szkoli i rozwija swoją ofertę, aby jak najlepiej obsługiwać swoich klientów. Z czasem przeradza się ona już w wirtualnego office managera lub wirtualnego project managera, ale o tych etapach ewolucji wirtualnej asystentki napiszę kiedy indziej, bo są to spokojnie tematy na osobne artykuły.

Podsumowując, mam nadzieję, że teraz już nieco więcej wiesz na temat zawodu wirtualnej asystentki i że troszkę rozjaśniłam Ci temat tego jeszcze dosyć rzadko spotykanego zawodu. Mam nadzieję, że skoro jesteś po lekturze tego tekstu, masz świadomość po pierwsze istnienia takiego zawodu, a po drugie tego, czym wirtualna asystentka może się zajmować i dla kogo. Być może właśnie przyszła Ci do głowy myśl, że właśnie takiego wsparcia w swoim biznesie potrzebujesz. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, zapraszam na kolejne moje artykuły blogowe oraz na moją stronę główną i stronę z ofertą. Zapraszam też do zapisania się do mojego newslettera. Jeżeli masz do mnie jakieś pytania, chętnie odpowiem! Zapraszam do kontaktu.

3 thoughts on “Zawód: wirtualna asystentka – kim jest i dla kogo?

  1. Świetnie przybliżasz ten zawód. Mam nadzieję, że wpis będzie reklamował dobrze Twoją działalność. Odważyłaś się, i to jest super! Zawód WA jest w istocie bardzo ciekawy.

    1. Dziękuję serdecznie 🙂 wpisów tego typu na pewno będzię tutaj znacznie więcej, gdyż chciałabym dobrze przybliżyć ten zawód zarówno klientom, przyszłym wirtualnym asystentkom, jak i innym osobom, które po prostu są ciekawe o co tu chodzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *